iw Hebrew

פרויקט אלגטק – קיבוץ קטורה

פרויקט אלגטק – קיבוץ קטורה

פרויקט אלגטק- קיבוץ קטורה חברת אלגטק עוסקת בביוטכנולוגיה ונחשבת לאחת המובילות בתחום בייצור רכיבים טבעיים לתחום הקוסמטיקה ובריאות העור. אלגטק, היא היצרנית הגדולה ביותר של אסטקסנטין – נוגד החמצון החזק בטבע. התחום העיקרי בחברה הוא ייצור סוגים שונים של מיקרו אצות. מפעל אלגטק הראשי נמצא בקיבוץ קטורה, מי הרשת באזור זה בעלי מוליכות גבוהה מאוד, כ- 3500 מיקרוסימנס.

לצרכיו הרבים של המפעל ובעיקר עבור תחום גידול האצות נדרשה אלגטק לאיכות מים ברמה מסוימת, ולכן, לאחר מחשבה, ייעוץ על ידינו ובניית תוכנית מסודרת רכשה אלגטק מחברת שיפור הנדסת מים מתקן אוסמוזה הפוכה בספיקה של 40 קוב לשעה.
חברת שיפור "לקחה" את העבודה ויצאה לדרך.

לצורך המתקן נדרש סינון ראשוני על ידי קוורץ רב שלבי.
חודש וחצי לפני מועד ההתקנה המשוער חברת שיפור ביצעה עבודת החלפת 6 טון קוורץ במסננים קיימים.
לאחר מכן ועל פי תיק מתקן מסודר חברת שיפור התחילה לבנות את המערכת העצומה.

בניית המערכת:
המערכת נבנתה על סקיד נירוסטה 316.
בוצעו ריתוכים מקצועיים על מנת להתאים את הסקיד בצורה המדויקת ביותר למערכת.
שלב ראשון לאחר יציאת המים מהסינון הראשוני הוא כניסת המים לסינון שניוני (מיקרוני), לצורך כך הותקנו במקביל שני תופי סינון מנירוסטה. כל תוף סינון הכיל 18 סננים מיקרונים בקוטר "2.5 עובי על "40 אורך. כל תוף מסוגל לספק כ 25 מק"ש.
לאחר סינון מיקרוני נדרש טיפול כימי: הזרקת אנטיסקלנט לצורך הסרת אבנית, הזרקת חומצה לצורך שמירה על PH תקין והזרקת סודיום בי-סולפיט לצורך ויסות רמת כלור חופשי תקין ובכך שמירה על הממברנות.
לאחר מכן, הותקנו שתי משאבות צנטריפוגליות שנועדו להכניס כ- 55 מק"ש מים בלחץ גבוה אל תוך בתי הלחץ לצורך הסינון הממברנלי. (משאבה אחת בפעולה ומשאבה שניה רזרבית)

כניסה למערכת RO:
על גבי הסקיד הונחו בתי הלחץ על התושבות מחוברים אחד לשני.
48 ממברנות הוכנסו ל 12 בתי לחץ 8" על 160 (4 אלמנטים) על מנת לייצר את הספיקה הרצויה, השתמשנו בשיטת דרג שני על מנת למקסם את כמות התוצר.
בזמן תהליך הסינון הותקנו אלקטרודות הבודקות בצורה שוטפת רמת כלור, PH, ונתונים נוספים.

בקרת המערכת:
בקרת המערכת ממוחשבת תוצרת UNITRONIX וניתן לצפות בנתוני המערכת בזמן הווה ולשלוט עליה מרחוק.

ציוד:
לצורך דיוק מרבי ומענה על הדרישות נעשה שימוש בציוד המתקדם ביותר, המערכת נשלטה על יד מדי ספיקה דיגיטליים המחוברים לבקרה הראשית, משאבות תוצרת EBARA, צנרת לחץ גבוה "4 עשויה נירוסטה 316 סקדיואל 40, ברזי ויסות של חברת "הבונים", מתמרי לחץ, מדי לחץ, פורקי אוויר ומשאבות מינון באיכות הגבוהה ביותר.
הממברנות של חברת TORAY המתקדמת בעולם בייצור ממברנות.

CIP:
כחלק מהמערכת הותקן מערך CIP לצורך שטיפת הממברנות באופן אוטומטי.
התוצר הסופי הועבר למכלי מים לשימוש הדרוש לחברת אלגטק.

סיכום:
מערכת זו מסמלת אבן דרך בהיסטוריה של שיפור הנדסת מים, שכן היא הגדולה ביותר מבין המערכות שלנו, הושקעה בה מחשבה רבה והיא אכן נותנת את הפירות.

מקווים שנהניתם, נתראה בפרויקט הבא!

פוסטים אחרונים שנצפו:

מהי אוסמוזה הפוכה?

אוסמוזה הפוכה היא אחד התהליכים שגורמים להתפלה או הסרת מלח ממי ים. מעבר לכך, אוסמוזה ההפוכה משמשת למחזור, טיפול בשפכים, והיא יכולה גם לייצר אנרגיה.
בעיות מים הפכו לאיום גלובלי, שינוי האקלים המשפיע על הסביבה בצורות שונות, מקורות מים לשתייה מצטמצמים משנה לשנה, פיצוץ אוכלוסין שהולך וגובר עם השנים, ולכן אחד הנושאים החשובים הוא מים.

Okeanos water cheep – שבב להתפלת מי ים

מדענים אמריקאים וגרמניים פיתחו שיטה חדשנית של המרה מי ים למי שתייה. השיטה מאופיינת בפשטות וביעילות: מרכיב מרכזי במערכת החדשה הוא Water Chip untitled יצרניות שבבי פלסטיק זעיר. השבב מסוגל להתפיל מים, מקבל כוח רק מסוללות קונבנציונליות.

שיתוף פוסט זה:

shipur.info

מאמרים נוספים

פרויקט "טרה" – מחזור מי מגדלים בשיטת LRS

חיסכון כספי מטורף, זה הנושא שמרגש את כולם, אז איך חוסכים? טכנולוגיה ייחודית ומעניינת, האם הטכנולוגיה הזאת אכן עובדת ויעילה?
ודווקא עכשיו כשכולם מדברים על בצורת מתמשכת בישראל, אולי זה הזמן לחשוב על מערכת LSR?

במפעל טרה שבנתיבות קיימים מגדלי קירור עצומים שעובדים מסביב לשעון.
כחלק מהתייעלות החברה ועל מנת לשפר את הוצאותיה עלה רעיון לחיסכון במי מגדלי הקירור.
על כן, חברת שיפור נרתמה לפעולה ובנתה תוכנית ראשונה מסוגה בארץ לחיסכון במי מגדלי קירור.
לשיטה קוראים LSR ומטרתה, לסנן ולמחזר חלק ממי הניקוז שיוצאים ממגדלי הקירור ולהחזיר אותם חזרה למגדל.

קרא עוד »

פרויקט ברנקול, קזחסטן

ברנקול הוא יישוב בן עשרת אלפים תושבים שממקום בצפון קזחסטן סמוך לים הכספי.כאשר שיפור הנדסת מים קיבלה את הפרויקט לספק מים ממי קידוח לעשרת אלף

קרא עוד »

שומרים על סביבה ירוקה ונקייה יותר

השאירו פרטים ונשמח לסייע!