iw Hebrew

פרויקט ברנקול, קזחסטן

פרויקט ברנקול, קזחסטן

ברנקול הוא יישוב בן עשרת אלפים תושבים שממקום בצפון קזחסטן סמוך לים הכספי.
כאשר שיפור הנדסת מים קיבלה את הפרויקט לספק מים ממי קידוח לעשרת אלף תושבי ברנקול, היא לא ידעה שתתמודד עם איכויות מים מהנמוכות ביותר, אך זה לא הפריע לה לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר.
במי הקידוח שסופקו למטרות שתייה ליישוב ברנקול היו שלושה אלמנטים בעיתיים.

  • עכירות גבוהה מאוד; כ- 48 NTU
  • כמות מוצקים מרחפים גבוהה.
  • צבע המים המורגש – חום כהה.

על מנת להתגבר על בעיות אלו נדרש מערכת כוללת של סינון מים בספיקה של 70 מק"ש.

הפרויקט היה מורכב מארבע מערכות:

  1. קואוגלוציה – הרחקת חומרים מרחפים , בקטריות, חומר אורגני, צבע וכד’ ע”י נטרול המטענים החשמליים של החלקיקים שאותם רוצים להרחיק מהמים , ובכך נוצרת התגבשות חלקיקים קטנים מהאלמנטים הללו לחלקיקים גדולים על מנת לסייע בסינון המים.
  2. סינון דסקיות – טכנולוגיית סינון דסקיות , פועלת באמצעות דסקיות דקות. הדסקיות מחורצות משני הצדדים בכיוונים מנוגדים, יוצרות "נקודות מפגש" הלוכדות חלקיקים שונים. הטכנולוגיה מאפשרת הפרדת חלקיקים מהמים בדרגות סינון של 105 מיקרון. כמו כן היתרון הוא שניתן לחסוך במים ובאנרגיה הודות לשילוב של מחזור סינון ארוך יותר ותהליך קצר ויעיל של שטיפה לאחור. הפעולה הפשוטה דורשת תחזוקה מינימלית בלבד.
  3. מערכת סינון מים על ידי קוורץ ואצנטרית –תפקידו הוא לסנן את המים ממוצקים ובעיקר מברזל מחומצן, מרחפים וכל תוצרי החלקיקים שהתגבשו בתהליך הקואוגולציה.

תהליך הסינון מתבצע במהירויות שלא עולות על 8 מטר/שעה על מנת להשיג תוצאות מיטביות. הסינון מתבצע באמצעות עמודות פיברגלס משוריינות הממולאות בקוורץ ואצנטרית ונשלטות באמצעות בקרים אוטומטיים.
הסינון סיפק 70 מטר קוב לשעה.

  1. מערכת חיטוי מים – תהליך חיטוי מים מתבצע לאחר הסינון ולפני שליחת המים לצרכנים בעזרת מערכת כלורינציה – תפקידה למנן באופן מדויק כלור אל תוך המים וכך לשמור את המים נקיים מפסולת בקטריאלית.

המערכות נבנו בישראל ונשלחו לקזחסטן עד לקבלת אישור להתקנה, בעת קבלת האישור נשלחו מספר טכנאים לקזחסטן ובתוך שבועיים סיימו את העבודה כולל בדיקת המערכת ובדיקות המים המסוננים.
לאחר מערכות אלו התוצאה הייתה שיפור עצום באיכות המים.
מעכירות של 48NTU  הגענו לעכירות של 0.7 NTU.
לתושבי ברנקול היה מים לשתות בספיקה הרצויה ועוד פרויקט של שיפור הנדסת מים הושלם בהצלחה.

פוסטים אחרונים שנצפו:

מהי אוסמוזה הפוכה?

אוסמוזה הפוכה היא אחד התהליכים שגורמים להתפלה או הסרת מלח ממי ים. מעבר לכך, אוסמוזה ההפוכה משמשת למחזור, טיפול בשפכים, והיא יכולה גם לייצר אנרגיה.
בעיות מים הפכו לאיום גלובלי, שינוי האקלים המשפיע על הסביבה בצורות שונות, מקורות מים לשתייה מצטמצמים משנה לשנה, פיצוץ אוכלוסין שהולך וגובר עם השנים, ולכן אחד הנושאים החשובים הוא מים.

מרכך H+ כפיתרון לבעיות האבנית במגדלי קירור

מערכת ריכוך H+ כפתרון יעיל לשיקוע במגדלי קירור (מאמר חדש יולי 2018)
הבעיה העיקרית בטיפול במי מגדל קירור הינה שיקוע של אבנית על מחליפי חום, כברות של מגדל, ומשאבות.
אז מה נכון לעשות על מנת למנוע את התופעה הנוראית שאיתה צריך להתמודד מדי יום.
איזה מן טיפול מומלץ לבצע במי הזנה, ועד כמה שכבת אבנית זוללת אנרגיה חשמלית לקירור המים?

שיתוף פוסט זה:

shipur.info

מאמרים נוספים

אולטרה פילטרציה

אנו חברת שיפור הנדסת מים היבואנים של חברת TORAY למערכות אולטרה פילטרציה בארץ.
מערכות אולטרה פילטרציה מים היא דרך אמינה ויעילה לטהר מים מזיהומים מפוזרים וקולואידיים, חומרים אורגניים, חיידקים וירוסים שאינם משנים את המלח שלהם.

קרא עוד »

שומרים על סביבה ירוקה ונקייה יותר

השאירו פרטים ונשמח לסייע!